Zapraszamy na warsztaty teatralne

Wstęp do pedagogiki teatru: odzyskiwanie obecności

prowadzone przez Justynę Sobczyk

(Centrum Sztuki Włączającej Downtown, Teatr 21)

15 maja (środa) 2019, godz. 15:15–18.30

Sala 118, Collegium Maius UAM, ul. Fredry 10

Koordynacja: dr Agata Siwiak (agata_siwiak@o2.pl)

W programie 4 godzinnego warsztatu studenci zapoznają się z ideą i celami pedagogiki teatralnej i w szczególności zostaną wprowadzeni w obszar inkluzywnej  pracy teatralnej, performatywnej na przykładzie działalności Teatru 21.

Przeanalizujemy strategię rozwojową zespołu od początku (2005 rok), czyli teatru działającego w szkole Dać Szansę, do zaprojektowanej przez teatr społecznej instytucji kultury: Centrum Sztuki Włączającej Downtown (2018).

Będziemy spoglądać na drogę rozwoju zespołu poprzez realizowane spektakle, warsztaty, projekty, wydawane publikacje, w kontekście społecznego obrazu osoby z niepełnosprawnościami.

Zadamy sobie pytanie o relację teatr – społeczeństwo oraz o sprawczość teatru w kontekście wprowadzania zmian społecznych.

Zajęcia zakończymy dyskusją wokół kwestii społecznego zaangażowania sztuki. Czy teatr, sztuka w ogóle ma szansę na wprowadzanie zmiany społecznej, na przemyślaną, systemową ingerencję w tkankę społeczną? Czy walka ze stereotypami, społecznym strachem w celu budowania społecznych więzi i wzajemnej odpowiedzialności może być realizowana w instytucjach kultury i sztuki?

Czy teatr może stanowić laboratorium dla zmian społecznych?

Justyna Sobczyk

Justyna Sobczyk – reżyserka, pedagożka teatru, twórczyni Teatru 21. Od 14 lat związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, w ramach którego współkieruje studiami podyplomowymi Pedagogika teatru, powstałymi we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Spektakle zrealizowane poza Teatrem 21: Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Ciało Pedagogiczne (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń), Ojczyzna (Teatr Polski w Poznaniu), Szewcy (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), Superspektakl (Teatr Powszechny, współreżyseria z Jakubem Skrzywankiem), Wróg – Instrukcja Obsługi (Teatr Zagłębia w Sosnowcu).